Jak zwalczać zanieczyszczenia powietrza?

smog fotochemicznyPolska należy do krajów, w których dominuje znaczne zanieczyszczenie powietrza. W kontekście kraju nad Wisłą źródła i rodzaje zanieczyszczeń są bardzo zróżnicowane i mocno zależą od miejsca, w którym występują obszary znacznego zanieczyszczenia powietrza. Problemem najbardziej dającym się we znaki i tyczącym się dużych jednostek miejskich (nie tylko) okazuje się smog.

Jak to jest w Polsce?

W Polsce rzadko występuje smog fotochemiczny (głównie z powodu niskiego nasłonecznienia), standardowo występującym rodzajem jest tzw. smog londyński. Jest to oczywiście nie bezpośrednio to zjawisko, które obserwował można w strefach klimatu morskiego. Nad Wisłą dominuje najczęściej tzw. niska emisja, gdzie źródłem zawieszonych zanieczyszczeń powietrza jest emisja z domowych pieców oraz motoryzacja. Patrząc pod kątem źródeł i rodzajów zanieczyszczeń nie można pozostawać biernymi.
W Smogu występują następujące szkodliwe związki:
– tlenki: siarki, azotu, węgla,
– pyły: cząsteczki PM2,5 (aerozole) oraz cząstki PM10 – o szczególnym działaniu rakotwórczym!!
– węgiel i sadza,

W jaki sposób szkodzi smog?

Szkodliwość smogu fotochemicznego wynika głównie z występowania rakotwórczych cząstek: ozonu, formaldehydu i utrudniania oddychania. W polskich warunkach problem rozbija się głównie o rakotwórcze cząstki (dioksyny, tlenki siarki i azotu) oraz większe pyły. Smog nasilać może objawy alergiczne, duszność i pogarszać wydolność fizyczną.